Ming-Chi Kuo’ya göre iOS 18’de gelişmiş yapay zeka özellikleri lansmanda olmayabilir

WWDC24 etkinliği öncesinde, ünlü endüstri analisti Ming-Chi Kuo, iOS 18 ve Apple’ın duyurmayı planladığı diğer gelişmeler hakkında görüşlerini paylaştı. Apple’ın gelecekteki cihazlar için yapay zeka (AI) özellikleri üzerinde çalıştığı biliniyor ve Kuo, şirketin bir dizi AI özelliği duyuracağını doğruluyor. WWDC24’ün açılış oturumu bugün 22:30’da başlayacak.

Kuo, Apple’ın iOS 18 ve sistem uygulamalarının tüm yönlerine güçlü AI fonksiyonları entegre edeceğine inanıyor. Şirketin AI asistanı Siri, büyük bir güncelleme alacak. Ancak, Kuo, cihaz üzerindeki AI fonksiyonlarının 8GB bellek boyutunun büyük dil modeli için yetersiz olması nedeniyle sınırlı olacağını belirtiyor. Apple, AI özellikleri için yerel ve sunucu tarafı büyük dil modellerini (LLM) birleştirecek.

Sunucu tarafı AI özelliklerinin aşamalı olarak kullanıma sunulabileceği belirtiliyor. Kuo, Apple’ın AI gelişiminin alanda çığır açan bir başarı olmadığını düşünse de, son yıllarda makine öğrenimi ve yapay zekaya yapılan büyük yatırımın gelecekte karşılığını alacağını öngörüyor. Araştırmalarına göre, iPhone 16 serisinin 2024’ün ikinci çeyreğindeki sevkiyat hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre biraz daha düşük olabilir.

Sunucu tarafı LLM’lerin, daha küçük cihaz üzerindeki modellere kıyasla daha uzun sürede eğitildiği biliniyor. Kuo’ya göre, daha gelişmiş sunucu bağımlı özellikler, iPhone 16 serisi ile tam olarak piyasaya sürülmek yerine, aşamalı olarak kullanılabilir hale getirilecek. Daha gelişmiş AI özellikleri, iPhone 15 Pro modelleri ve iPhone 16 serisi ile sınırlı olacak.

Apple’ın, sunucu tarafı AI özellikleri için OpenAI ve Google ile yaptığı anlaşmalar hakkında zaten duyumlar almıştık. Ancak Kuo, diğer şirketlerle olan işbirliklerinin önemini küçümsüyor. Apple’ın işbirliğinin, kullanıcı ve uygulama etkileşiminin “kapsülleme modeli” üzerine odaklanacağını düşünüyor.

Sonuç olarak, WWDC24’ten sonra Apple’ın AI yarışında geride kalan bir şirket olarak görülmeyeceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x