Deprem Uzmanı Bugünkü Depremi Bildi! Bu öğlen “Tokat’ta depremden kaçış yok” demişti, akşam saatlerinde kentte deprem oldu

Doç. Dr. Mehtap Aras, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Afet ve Acil Durum Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü ve Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı olarak, bugün yaptığı açıklamada “Tokat’ta depremden kaçış yok” şeklinde önemli bir uyarıda bulunmuştu. Bu uyarıdan birkaç saat sonra, akşam saatlerinde kentte orta büyüklükte bir deprem meydana geldi.

Deprem, Tokat’ta 5.6 büyüklüğünde oldu ve birçok ilde hissedildi.

Doç. Dr. Mehtap Aras, daha önce de aynı bölgede yaşanan 4.7 büyüklüğündeki deprem için “Tokat’ta beklenen bir deprem var. 6 ya da 7,2 arasında Tokat’ın üzerinde bulunan fayın bir deprem bekleniyor.” ifadelerini kullanmıştı.

“Burada Tokat’ın üreteceği örneğin 7 şiddetinde bir deprem veya 6 şiddetinde bir depremde alacağı hasar öngörülebiliyor. Elbette Tokat için de böyle bir senaryo var. 6 şiddetindeki depremdeki senaryoyla 7,2 şiddetindeki senaryo farklı.” diyen Aras, vatandaşların alması gereken tedbirler konusunda da uyarılarda bulunmuştu.

“Yani olası riskleri azaltmak ve buna hazırlıklı her an olacakmış gibi tetikte olmamız gerekiyor. Yani bugün de olabilir. Beş dakika sonra da olabilir. Bir sene sonra da olabilir. Ama bu bizim başımıza gelecek. Bunu bekliyoruz. Yani bundan kaçış yok. Bu deprem üretilecek. Dolayısıyla bizim buna hazırlıklı olmamız gerekiyor ve önlemleri almamız gerekiyor.” şeklinde konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x