Beşiktaş’a hiçbir teknik direktör çare olamıyor

Beşiktaş, 2020-2021 sezonunda Sergen Yalçın yönetiminde şampiyonluk yaşadı; ancak sonraki sezonlarda planlama konusunda zorluklar yaşayarak beklenen başarıyı elde edemedi. Kulüp, bir dizi transfer yapmasına rağmen istenilen sonuçlara ulaşamayınca teknik direktör değişiklikleri sıklaştı ve kulüp teknik direktör dönemine girdi. Son örnek olarak, dünyaca ünlü teknik adam Fernando Santos’un takımın başına getirilmesine rağmen, sadece 14 maç sonunda kalıp kalmayacağı tartışma konusu oldu. Hatta yönetim içinde Santos’u istemeyen yöneticiler olduğu ve bu durumun sezon sonunda değerlendirileceği şeklinde haberler sıkça medyada yer aldı.

ŞAMPİYONLUKTAN SONRAKİ SEZONLAR İYİ PLANLANAMADI

Sergen Yalçın yönetimindeki 2021 şampiyonluğundan sonra, transfer konusunda neredeyse hiç başarı elde edemeyen Ahmet Nur Çebi başkanlığındaki eski yönetim, sorunları sürekli teknik direktör değişiklikleriyle çözmeye çalıştı. Şampiyonlar Ligi’nde hayal kırıklığı yaşandıktan sonra Sergen Yalçın görevi bıraktı ve yerine altyapı antrenörü Önder Karaveli getirildi. Bu, sonu gelmeyen teknik direktör değişikliklerinin ilk adımıydı. Önder Karaveli, takımın başında 30. haftaya kadar kaldı ve Hatayspor ile oynanan maçta alınan beraberlik sonrasında gelen baskılarla görevinden ayrıldı.

DONANIMLI TEKNİK DİREKTÖR BEKLENİRKEN VALERİEN ISMAEL GETİRİLDİ

Tüm taraftarlar Önder Karaveli’den sonra çok donanımlı bir teknik direktör beklerken, Fransız Valerien Ismael göreve getirildi ve 2021-2022 sezonuna da onunla başlandı. Mükemmel derecede kondisyon idmanları yaptıran Valerien Ismael, aynı mükemmeliyeti teknik, taktik ve hücum anlamında gösteremedi ve takımın oynadığı çözümsüz futbol sonu oldu. Hatayspor’a karşı alınan 2-1’lik mağlubiyetin ardından Valerien Ismael gönderildi ve 1 yılda 3’üncü kez teknik direktör aranmaya başlandı.

ŞENOL GÜNEŞ DÖNEMİNDE BÜYÜK TRANSFER BAŞARISIZLIĞI

Valerien Ismael’in gönderilmesinden 2 gün sonra taraftarın çok istediği Şenol Güneş, Beşiktaş’ın başına 2’nci kez teknik direktör olarak geldi. 2’nci Şenol Güneş dönemi iyi başlayıp, bir sonraki sezon için büyük umutlarla bitse de, yeni sezon çok büyük hayal kırıklığına döndü. Şenol Güneş’in onay verdiği hatta 2-3 tanesi için ısrarcı olduğu yeni transferlerin hiçbirisinden fayda sağlanamadı. Kötü oyun ve sonuçlar gelmeye başlayınca Güneş daha 7’nci haftada istifa etti ve hiçbir açıklama yapmadan ayrıldı. Aynı zamanda Ahmet Nur Çebi yönetimi de olağanüstü kongre kararı aldı.

BURAK YILMAZ VE RIZA ÇALIMBAY DÖNEMİ YİNE BAŞARISIZLIKLA BİTTİ

Bu noktada seri şekilde teknik direktör değişimine başlandı. Önce ‘takımı tanıyor’ bahanesiyle, en ufak bir tecrübesi bulunmayan Burak Yılmaz teknik direktör yapıldı. 6 maçta sadece 2 galibiyet alabilen Yılmaz da hemen istifa etti ve bu kez Rıza Çalımbay göreve getirildi. Çalımbay, Ahmet Nur Çebi ile başladığı görevini yeni başkan Hasan Arat’la devam ettirmek iste de, Arat yönetimi 3-1’lik Alanyaspor mağlubiyeti sonrası efsane kaptan Çalımbay’ın görevine son verdi.

ŞİMDİ DE FERNANDO SANTOS İÇİN ‘GİTSİN’ DENİLİYOR

Beşiktaş’ın bu sezonki dördüncü teknik direktörü, geçici olarak altyapıdan getirilen Serdar Topraktepe oldu. Ancak Topraktepe’nin görevi, Fernando Santos’un gelmesiyle sona erdi. Santos, 7 Ocak’ta göreve başlayarak son üç sezonda sekizinci, bu sezon ise beşinci teknik direktör olarak takımın başına geçti. Başlangıçta savunma odaklı futbol anlayışıyla hoş karşılanan Santos, son üç maçta aldığı mağlubiyetler ve sadece bir gol atabilmesiyle taraftarların ve spor kamuoyunun eleştirilerine maruz kaldı. Beşiktaş yönetiminin Fernando Santos’a ne kadar destek vereceği ve yeni sezonun nasıl başlayacağı büyük olasılıkla ligde değil, kupa maçlarında alınacak sonuçlara bağlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x